Sátántangó (1985)- /1991-1994/ --> 2024??? -
Reagálnék Zsebők Zsigmond kollégám cikkére, miszerint baj van az élelmiszeriparban, valamit kéne tenni….. De mit is???
Elolvasom a cikket, hátha a hivatkozásokban Bárány úr, Éder úr ) olvasok konkrét megfogalmazást a feladatok soráról. Mint kezdjük ezzel, folytassuk azzal, s erre vagy arra fordítsuk a „rengeteg” pénzt.
69 éves Tartósítóipari mérnökként (Kertészeti Egyetem) megjártam a hazai élelmiszeripar szocis útjait. Dolgoztam a méltán híres Élelmiszer gépgyártásban (Agrikon) tevőlegesen ténykedtem hazai kis konzervgyár (Dejtár, Salgótarján, Fertőd) fellendítésében. A kis üzemek (azért a 100 dolgozót meghaladtuk) nyersanyagellátásában, a termeltetésben, felvásárlásban tevőlegesen részt vállaltam. Az egzisztáló világ színvonalú MAGYAR ÉLELMISZERIPAR mindennapjaiban aktívan részt vettem. Konzervgyárak vezetőivel napi kapcsolat, tudományos kutatás, szakmai lapok járatása, szakmával foglalkozó igazi, tartalmas szakkönyvek forgatása. Nem egyedi az esetem. Talán az egyedi, hogy kitanultam a tartósító szakma legfelsőbb szintjeit, mint tartósítóipari szakmérnök, növényvédelem, megújuló energetika, épület energetika.
Még belefért a karrierembe egy 3 éves külföldi gyáralapítás, működtetés is, ahol megálltam a helyem. Külföldi tartózkodásom előtti utolsó fizetésem egy gépészmérnök fizetésének a fele lehetett. Konzervüzem főágazat vezetői beosztásban.
Kint, egy fejlődő országban, ahol magyar gépekkel vettünk részt un. nyugati export tevékenységben, a fizetésem nagyon magas volt. Gondoltam én, ameddig nem találkoztam ugyanazon országban, ugyanazon területen ténykedő francia konzervipari mérnökökkel. Hát, többé nem dicsekedtem.
Megjártam hazajövetelem után a vetőmag nemesítés, forgalmazás, kisüzemi zöldségtermesztés rögös útjait. Valószínű, hogy kényelmes munkakörben ténykedő, jól fizetett alkalmazottak el sem tudják képzelni, hogy mekkora tudásra, váratlan helyzetek megoldására való képességre (elromlott hűtő, elromlott gép, kimaradó nyersanyag szállítmány, túl sok nyersanyag stb.) volt, van, lesz szükség az élelmiszer vertikum bármely ágában.
Position Food Engineer - Agriculture, Food Industry in the labour market - paylab.com -
Jó, rátérek a lényegre! A magyar élelmiszeripar fénykorában képzett tartósítóipari mérnökök, termesztő mérnökök beleértve a borászatot, hús, tej ágazatokat stb. zöldség/gyümölcs termelést irányítókat hihetetlen tudással és kapcsolattal kellett hogy rendelkezzenek. Nem volt digitális világ, így a fejükben, kezükben volt a tudás. S azzal tudtak is élni, hisz a Kádár korszak húzó ágazata volt az élelmiszer ipar.
Ma, kiderül, hogy képzés az van több helyen, de amolyan gyorstalpaló kurzusok, alig néhány tanulási nappal, még kevesebb gyakorlati tapasztalattal. Tényleg ők jelentik a szaktudást? Ami majd mindent megold?
Pár napja, (2024.05.28.) hangzott el a Hajnaltáj c. műsorban, amit mindenki tud, - de mivel oly kellemetlen hallani, beszélni róla - inkább elfelejtik, hogy burgonyából és vöröshagymából többek között kevesebbet termelünk, mint amennyit elfogyasztunk. Jóval kevesebbet!
Közben hatalmas összegek fordítódtak minőségi szaporítóanyag kutatásra, termelésre. Hová lett a ráfordítás??
Hasonlóan a burgonyához, az igazán magyaros zöldségnövényünk, a vöröshagyma termesztése is megbicsaklott.
A világ átlagtermés 17-18 t/ha, de több országban ennél lényegesen több, 40-60 t/ha, sőt egyes termőhelyeken 100 t/ha feletti értékeket is elérnek! Magyarországon 2014-ben 2 474 hektárról 61 813 tonna termést takarítottak be, ez azonban a hazai szükségleteket sem fedezte, mert 9 000 tonna importra is szükség volt!!
Mára a helyzet még tovább romlott!
És folytathatnám a sort, a többi zöldség növénnyel. Pedig sok pénzt elnyelt az elmúlt évtizedekben a kertészeti ágazat.
Kiderül már forrásokból, hogy a talaj minősége is rohamosan romlik.
A megtermelt zöldség/gyümölcsök beltartalmi értékei éppen a talaj minősége miatt folyamatosan csökken. Vagyis egységnyi zöldségből kevesebb magnéziumot, káliumot, C vitamint tud felvenni szervezetünk. Pedig a napi táplálékból kellene megszereznünk az egészségünket. „Segíts magadon, a magyar egészségügy is megsegít”.
És is jönne a képbe az állattartás. Trágya nélkül nincs élő talaj!
Valaha a dübörgő kertészeti termelés, feldolgozás korában a megtermelt alapanyag jó részét a kis kertek, kis gazdaságok adták, ahol intenzív körülmények között elképesztő termésátlagok mellett termelték meg azt a zöldség/gyümölcs mennyiséget, amit a legközelebbi feldolgozóban leadtak. Remekül működött a dolog.
Hát röviden jellemezném a helyzetet, a Süsü, a sárkányból vett idézettel. A zsoldosok beszámolójával.
Bizony! Most itt állunk kard nélkül, meg behorpadt sisakkal! Bizony!
Hová lett a mezőgazdaság részére nyújtott támogatás?
-Elveszett.
De mi maradt mégis belőle és a múlt erős ágazatából?
-Behorpadt.
Hát igen, itt állunk magas szintű tudás, motiváció, kidolgozott tervek, termeléshez való kedv nélkül.
De vannak kijelentések, nagy eszű mondások, elégedett hümmentések a semmiről!
Élelmiszermérnöki tudásra lenne szüksége a cégednek, pl. terméktervezés, gyártás, minőségügy, költségek, vagy az exporttervezés terén?
Ha így van, írj nekünk!
Írj az Élelmiszermérnököknek!
lecsomernok@gmail.com
________
Does your company need food engineering expertise in areas such as product design, production, quality, costs or export planning?
If so, contact us!
Contact Food Engineers!
lecsomernok@gmail.com
Adnék egy kezdő lökést! Mi még termelünk a kertünkben. De sok haszna nincs. 5 évvel ezelőttihez képest 4-5-szörös a Wuxal, Substral stb. ára. Sokszorosára nőtt a vetőmag ára, s csökkent a minősége. Az OBI- ban nem lehet kapni elegendő kerti eszközt, például egyetlen jó ásó és jó kapa volt a napokban a kínálat. Nem olcsón! Már akkora sincs a kínálat, megvettem az utolsó darabot.
A thriving cabbage farm in the heart of Mbombela -By Lindi Botha -Farmer's weekly -
Horribilis az ára a kerti földnek, kerti marhatrágyának. 5 év alatt háromszorosára nőtt a kis feromonos csapda ára. Pl. almamoly detektálására. A csomagolása mára elavult, s igazán érthetetlen, hogy mitől lett ekkora az ára? Hasonló a helyzet az egyéb növényvédő szer kiváltását célzó beruházásokkal.
Tehát, sokakkal egyetemben szeretnénk, ha a kiskertekben felhasznált input anyagok ára nem nőne mérték nélkül! Legyen kedv a termeléshez!
Bár, elgondolkodtató egy helyi gazda véleménye, miszerint nem cél a házi kerti termelés támogatása, mert akkor a paraszt nem vesz a multiból. Hát ma vesz a multiból. Erről szól a kapitalizmus. Jó ez nekünk?
És még onnan sem sokat, mert figyelve a helyi piac és a helyi multi eladásait, nem tűnik a vásárlások volumene növekvő tendenciájúnak.
S a mai gyenge egészségügyi ellátás kapcsán követendő lenne a tanács, napi 700 gramm zöldség+gyümölcs lenne az ideális. Ennek megtermeléséhez pedig nem kell több, mint 200.000 hektár öntözött terület. Ez sok lenne Magyarországon???
Tehát legyen reális bekerülési áru a felhasznált anyag, legyen egészség tudatos étkezésre felhívó kampány (a folyó politikai kampányok helyett) . Valaha voltak tömegével felhívó plakátok, szlogenek, amik mára kikoptak.
S legyen az öntözés kis és nagy volumenben kivitelezhető elfogadható áron.
A kiskerti talajok javításához szükséges baktérium trágyák, komposztáló felszerelések.
A szomszédos Ausztriában, a Pamhagentől induló utak mentén óriási nagyságban vannak fóliák, üvegházak. Korszerűek, példaértékűek. A határ innenső oldalán szinte semmi!
MODERNE LANDWIRTSCHAFT -Ein Griss um Seewinkler Gemüse aus dem Glashaus -Kurier.at -
Tehát tőlünk alig néhány méterre van példa, tudás, minta, tapasztalat. Ez utóbbi az ott dolgozó magyar tízezrek fejében van meg! Akarom mondani, csináljunk mi is hasonlót!
Korosztályom lassan elfárad, kihal. S senki nem kérdez semmit, hogy mi is a véleményünk idős szakiknak?! Nincs konzultáció. S csak folytatódnak a konferenciák a kellene témakörében….
Valószínűleg szeretnénk még megérni, hogy a kiskerti, nagykerti, nagyüzemi élelmiszer termelés dolgos szereplői, alulról felfelé olyan megbecsülésben részesülnének, amilyet régen kaptak. Mégis csak olyasmit állítanak elő, remélhetőleg egyre jobb minőségben, ami létfontosságú. Élelmet.
Lehet, hogy évszázadok múlva zöld emberkékként elég majd a Napra kiülnünk, s fél óra alatt meg van a napi betevőnk. Vicces a kérdés, da vajon miért képzeljük el a marslakókat zöld színű emberkékként?
Élelmiszermérnöki tudásra lenne szüksége a cégednek, pl. terméktervezés, gyártás, minőségügy, költségek, vagy az exporttervezés terén?
Ha így van, írj nekünk!
Írj az Élelmiszermérnököknek!
lecsomernok@gmail.com
________
Does your company need food engineering expertise in areas such as product design, production, quality, costs or export planning?
If so, contact us!
Contact Food Engineers!
lecsomernok@gmail.com